Ūdens ir ļoti svarīgs mūsu organismam. Tikpat svarīgs kā gaiss un miegs. Kur ir ūdens, tur rodas dzīvība. Bez šī nozīmīgā komponenta mēs nevarētu iztikt pat dažas dienas. Turklāt H2O spirdzinošais spēks ļauj mums izvairīties no pārēšanās un sadedzināt liekās kalorijas. Bet kā jau ar katru noteikumu, arī šeit ir savi izņēmumi. Lūk, 6 situācijas, kurās dzert ūdeni ir kategoriski aizliegts.
1. Jūs jau tāpat esat daudz izdzēruši
Šī ir ārkārtīgi reti, tomēr sastopama situācija: dzerot pārāk daudz ūdens, jūs kaitējat savai veselībai un riskējat iedzīvoties smagā kaitē.
Hiponatriēmīja ir sekas liela ūdens daudzuma, kā arī produktu ar zemu nātrija saturu patēriņam.
Speciālisti apgalvo, ka pārāk liels uzņemtā šķidruma daudzums izraisa cilvēka organismā elektrolītu disbalansu. Ķermeņa šūnas uzsūc izdzerto ūdeni un piebriest. Šādā veidā milzīgam riskam tiek pakļautas mūsu galvas smadzenes – var rasties pat tūska.
Tādēļ tā saucamais ”8 glāzes dienā” noteikums ne vienmēr labvēlīgi ietekmē mūs un mūsu organismu.
Ar hiponatriēmīju bieži sirgst vieglatlēti, īpaši gadījumos, kad viņiem ir arī kādas problēmas ar aknām, nierēm vai sirdi. Skrienot garas distances, viņi jūt kārdinājumu padzerties caur salmiņu.
Sekas mēdz būt bēdīgas, jo izdzertais ūdens var izraisīt šūnu pietūkumu, sliktu dūšu, vemšanu, krampjus un pat kļūt par nāves cēloni.
Citiem vārdiem sakot, lielu ūdens daudzumu var atļauties uzņemt tikai pilnīgi vesels cilvēks.
2. Kad jūsu urīns ir tīrs
Jūs jau sapratāt, ka noteikumu ”8 glāzes dienā” labāk aizmirst un vienkārši ieklausīties savā organismā.
Vēl labāk būtu ieskatīties podā. Tieši tā – podā! Patiesībā urīna krāsa daudz ko izsaka, tostarp par problēmām organismā un to, cik daudz ūdens drīkst lietot.
Ja urīns ir gaišā limonādes krāsā, organisma šūnu hidrācijas pakāpe ir optimāla.
Savukārt, ja urīns ir tīrs, bez dzeltenā toņa, jums, iespējams, ir jāsamazina ūdens patēriņš. Tumšs urīns, gluži otrādi, liecina par to, ka ūdens patēriņš ir jāpalielina.
3. Ēdienreizes laikā un uzreiz pēc tās
Visiem zināms, ka visvienkāršākais veids, kā izvairīties no liela kaloriju daudzuma uzņemšanas, ir izdzert pirms ēšanas glāzi tīra, negāzēta ūdens.
Šādi dabiskā veidā ēdienreizes laikā jūs apēdīsiet daudz mazāk, jo kādu daļu no kuņģa jau aizņems ūdens.
Savukārt dzert ūdeni ēdienreizes laikā vai uzreiz pēc sātīgām pusdienām galīgi nav labi. Uzņemtais šķidrums izraisīs gremošanas traucējumus un disbalansu organismā.
Lieta tāda, ka sajaucoties ar kuņģa sulu, ūdens mazina skābuma pakāpi kuņģī, kā rezultātā barība sagremojas sliktāk.
Turklāt mūsu kuņģī ir jūtīgi receptori. Kad ūdens iekļūst kuņģī, tā saturs tiek ātri vien novirzīts uz zarnu traktu. Runa ir arī par nepietiekami sasmalcinātu barību, kura vēl nav paspējusi iziet apstrādi ar kuņģī esošajiem fermentiem.
Sekas šim visam ir smagums vēderā, tā uzpūšanās, atraugas un citas ne pārāk patīkamas sajūtas.
Uztura speciālisti apgalvo, ka ēdienreizes laikā vai uzreiz pēc tās izdzertais ūdens liks jums justies vēl uzblīdušākiem.
Tādēļ nav ieteicams dzert ūdeni ātrāk, kā pusstundu pēc ēdienreizes. Taču, ja ēdot jūs moka slāpes, iedzeriet dažus malciņus, lai samitrinātu mutes dobumu un atbrīvotos no sausuma sajūtas.
4. Intensīva treniņa un palielinātas fiziskās slodzes laikā
Droši vien, daudzi no jums ir dzirdējuši, ka dzert ūdeni intensīvu treniņu un fiziskās slodze laikā ir kategoriski aizliegts. Kāpēc tā?
Lieta tāda, ka intensīvas, ilgstošas fiziskās slodzes laikā mūsu organisms caur sviedriem izvada svarīgus elektrolītus, tādus kā kālijs un nātrijs.
Ja jūs stipri svīstat treniņos, ir obligāti jāatjauno organisma zaudētās barības vielas, bet parastā ūdenī jūs tādas neatradīsiet.
Nav jādzer saldināts sporta dzēriens. To pašu bonusu var saņemt, dzerot, dabīgā veidā ar kāliju, magniju, nātriju un C vitamīnu bagātinātu, kokosriekstu ūdeni. Turklāt kokosriekstu ūdens satur maz kaloriju, toties daudz šķiedrvielu.
Treniņa laikā nevajadzētu dzert daudz ūdens. Liekais šķidrums arī var izraisīt tūsku un problēmas dzimumorgānu un urīnsistēmā.
Arī sirds tiek pakļauta lielākai slodzei, jo tai ir jāpārsūknē papildu šķidrums, kurš nonāk mūsu organismā. Un tas savukārt īpaši apdraud cilvēkus, kuriem ir problēmas ar sirds un asinsvadu sistēmu.
Ieteicams izdzert puslitru ūdens stundu pirms treniņa, savukārt treniņa laikā – vien dažus malciņus, lai samitrinātu mutes dobumu.
Arī pēc treniņa vajadzētu atjaunot ūdens balansu organismā, izdzerot vienu vai divas glāzes ūdens.
5. Ja jums piedāvā ūdeni ar krāsvielām vai garšas stabilizatoriem
Reti kurš gribēs dzert ūdeni, kuram nav nedz smaržas, nedz garšas, kad visapkārt ir tik daudz saldinātu gāzētu un citu dzērienu ar visdažādākajām garšas piedevām.
Taču kā likums jebkurš aromatizēts ūdens, kura sastāvā ir dažādi stabilizatori un garšas pastiprinātāji, ir potenciāli bīstams cilvēka organismam, jo tas nevēlas neko citu kā parastu, tīru ūdeni.
Visi šie saldinātāji lielākoties pastiprina izsalkuma sajūtu, turpretim tīrs ūdens bez piedevām to mazina.
Tādēļ saldināts ūdens un citi dzērieni ar garšas pastiprinātājiem nes vairāk slikta nekā laba.
Taču ja jūs ļoti gribat palutināt sevi ar ko neparastāku, pamēģiniet pievienot ūdenim citrona vai laima sulu, izspiestu dažādu augļu vai ogu mīkstumu. Arī gurķu sula būs laba doma.
Citiem vārdiem sakot, izvēlēties sev patīkamāko garšu un baudiet dabīgā veidā aromatizētu ūdeni.
Tā jūs gan iepriecināsiet sevi ar kādu interesantu garšas variāciju, gan arī nesīsiet labumu organismam.
6. Dzert ūdeni pirms gulētiešanas
Dzert ūdeni pirms miega arī nav īpaši labi.
Pirmkārt, jūs pusnakti nevarēsiet aizmigt un skraidīsiet uz tualeti. Otrkārt, nevajadzētu aizmirst, ka naktī atpūšamies ne vien mēs, bet arī mūsu iekšējie orgāni.
Nieres praktiski nestrādā, līdz ar to ūdens tiks aizturēts audos. Kā rezultātā organisms var uztūkt gan iekšēji, gan arī ārēji.
Šis uztūkumus izpaudīsies uzblīdušā sejā no rīta un tā saucamajos maisiņos zem acīm.
Lai no tā izvairītos, nevajadzētu dzert daudz ūdens pirms gulētiešanas. Dzeriet ūdeni dienā (lielāko šķidruma daļu vēlams uzņemt dienas pirmajā pusē). Taču ja pirms miega rodas tāda nepieciešamība, iedzeriet burtiski dažus malciņus, lai atbrīvotos no slāpēm un sausuma sajūtas mutē.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply